aramisy prowadzi tutaj blog rowerowy

szermierze-na-rowerze

"Klotzen, nicht kleckern..."

  • DST 90.00km
  • Sprzęt The Darkness
  • Aktywność Jazda na rowerze
Sobota, 20 czerwca 2020 | dodano: 30.06.2020

...czyli po niemiecku "Walić, nie stukać".
Jeśli ktoś nie zna kontekstu, to ten cytat może wydać się śmieszny. Ci którzy wiedzą o co chodzi, raczej nie uznają tych słów za śmieszne, gdyż były one podstawą doktryny wojskowej, która w latach 1939-1942 rzuciła na kolana właściwie cała Europę oraz Północną Afrykę (zatrzymując się dopiero u wrót Kaukazu i Egiptu oraz na rzece Wołdze).
To słowa Generała Pułkownika Heizna Guderiana, jednego z głównych twórców idei Bliztkrieg'u. To właśnie jego wizja nowoczesnej wojny pozwoliła sformować pierwsze Dywizje Pancerne, które potem na zasadzie "walić, nie stukać", uderzały punktowo dużą koncentracją czołgów i przełamywały linie kolejnych europejskich armii... a my odwiedziliśmy pozostałości jego wilii w Prusach Wschodnich.
W sumie to naprawdę niesamowite miejsce - BORNE SULINOWO. Najpierw baza Wehrmachtu, a potem aż do 1992 roku baza Armii Czerwonej na ziemiach Polski. 
Dawne niemieckie budynki Rosjanie szybko zagospodarowali na swoje potrzeby, tworząc miasto, które nie istniało właściwie na żadnych mapach - była to tajna lokalizacja. Poczytajcie o tym choćby tutaj jeśli nie znacie tego miejsca
Obecnie można je zwiedzić a także zobaczyć opuszczone bloki mieszkalne, tuz obok w Kłomino, gdzie zakwaterowani byli żołnierze Armii Czerwonej.
To także jedno z kilku miejsc w Polsce, gdzie stacjonowały wyrzutnie broni nuklearnej podczas Zimnej Wojny - o czym nie każdy dzisiaj wie.
Znajduje się tutaj także cmentarz żołnierzy Radzickich... robiący z jednej strony upiorne a z drugiej strony niesamowite wrażenie, ponieważ pełen jest starych maskotek...
To także tereny obozów jenieckich z czasów Operacji "Barbarossa" , gdzie na skutek zbrodniczej polityki III Rzeszy życie z powodu celowego głodu, zimna i chorób straciło tysiące osób...


Misiek...

...

Kasyno oficerskie Werhmachtu

Nie wiem jak Wy ale ja mam nieodparte skojarzenie z Bramą Brandenburską

"Jeśli czołgi przejdą, zwycięstwo jest pewne..."

Takie zdjęcia robią wrażenie

To także piękne okolice

I fajne drogi :)

No tak, gdzie nas mogło zanieść...

Lasy, lasy, lasy

Zabytkowy jaz

Cmentarz jeniecki... "Brzozo wędrowna, czemu się śnisz i tak Cię zrąbią dla mnie na krzyż..." (jak ktoś nie zna, to TUTAJ)

Rzeczywiście tereny niebezpieczne :)

Pisali aby nie wchodzić :)

k***a, mieli rację... :)

Szkodnik nuklearny :)

Opuszczone bloki w Kłomino

Dzień dobry, wyjdzie Szkodnik na pole? :D 

Gdzie Diabeł mówi dobranoc :)

Wyobraźcie sobie, że to wszystko są wrzosy. Wiecie jak to wygląda we wrześniu?
W wiecie skąd tu wrzosy? To dawny poligon, las rozjeżdżony przez czołgi. Najpierw Deutsch Afrika Korpse Rommla, a później przez ruskie T-34

komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy. Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa obser
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]